Országos LEADER szakmai fórum

A LEADER Egyesületek Szövetsége (LESZ) országos szakmai fórumot szervezett Kecskeméten. A rendezvénynek a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár adott otthont. Ramháb Mária, az Informatikai és Könyvtári Szövetség elnöke, megyei könyvtárigazgató köszöntötte a résztvevőket. A LEADER program aktuális és stratégiai kérdéseit Finta István, a LESZ elnöke vezette fel. Felhívta a figyelmet arra, hogy mik a kihívások a LEADER program eredményes végrehajtásában. Cél a vidék, a potenciális kedvezményezettek érdekeinek szolgálata. Finta István a HACS-ok közötti, illetve az intézményrendszer szereplői közötti (IH, MVH, MNVH, HACS-ok) együttműködés fontosságát hangsúlyozta. Elmondta, hogy a nemzetközi tapasztalatok szerint a tagállamok vidékfejlesztési hálózatainak cselekvési terveiben a LEADER program hangsúlyosan szerepel. Végül kéréssel fordult az érintett szervezetekhez: • Az IH segítségét kéri a vidék számára kedvező döntések, azonos esélyek és egységes jogalkalmazás kialakításában. • Az MVH segítségét kéri az egyszerűsítésben és az ahhoz szükséges szemléletváltozásban. • Az MNVH segítségét kéri a szereplők közötti együttműködés és a tudásátadás fejlesztésében. • A HACS-ok segítségét kéri az egymás közötti együttműködés, a tapasztalatok átadásának elmélyítésében. Kis Miklós Zsolt agrár- és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a vidékfejlesztés jövőjéről és aktuális kérdéseiről, a Vidékfejlesztési Program pályázatairól, valamint a LEADER helyi akciócsoportok szerepéről tartott előadást. Hajdú Sándor, az MVH Bács-Kiskun megyei kirendeltségének vezetője bemutatta az MVH működésében történt változásokat. Lantos Gergely, a Miniszterelnökség főosztályvezetője és Szabadkai Andrea, a Kisléptékű Termékelőállítók és Szolgáltatók Országos Érdekképviseletének Egyesületének elnöke a REL lehetőségeit vázolták fel a jelenlévők előtt.